Beğendiniz mi?

Cep Telefonunun Sahte Mi, Orijinal Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Cep Telefonunun Sahte Mi, Orijinal Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Herkesin bildiği gibi Çin ve Uzakdoğu’dan gelen imitasyon telefonları, orijinallerinden ayırt etmek neredeyse mümkün değil. Bunu anlamanın tek bir yolu var!

Bir GSM telefon cihazı fabrikada üretilirken, bu cihaza başka bir benzeri olmayan bir numara yüklenir. Bu numaraya IMEI numarası denir ve cep telefonunun kimliği niteliğindedir.

Bu numarayı öğrenmek için; cep telefonunuzdan *#06# yazmanız yeterli olacaktır. Gelen IMEI numarasını size verilen IMEI numarasıyla karşılaştırınız. Eğer iki numarada aynı ise telefonunuz orijinaldir. Aksi durumda cep telefonunuz imitasyondur.

Ülkemizde imitasyon cep telefonlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye sınırları içerisine hem kaçak olarak hem de 1994 yılından bu yana resmi yollardan ithal edilen ve günümüzde kullanılamaz durumda olan orijinal cep telefonlarına ait IMEI numaraları, sanki imitasyon telefonlara aitmiş gibi bu sahte telefonlara yüklenerek kayıt altına alınıyor. Ve bu durumda imitasyon telefonlar kayıtlı cihaz statüsüne getiriliyor.

İmitasyon cep telefonları, sahte olmalarının yanı sıra birde tehlike arz etmektedirler. Çünkü bu imitasyonların pilleri orijinal olmadığı için orijinal şarj cihazları ile şarj edilemiyorlar ve farklı şarj aletleri ile bataryaları doldurulmaya çalışılıyor. Bu durum yangına sebebiyet verebilir. Bununla kalmıyor, cihaz sahte olduğundan dolayı herhangi bir sorun oluştuğunda hiçbir şekilde garantisi yok.

Cep Telefonunun Sahte Mi, Orijinal Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kategori: Genel
Görüntülenme Sayısı: 66137
Beğen ve Paylaş

Cep Telefonunun Sahte Mi, Orijinal Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır? Etiketler

Cep Telefonunun Sahte Mi, Orijinal Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır? Yorumları

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız, üye değilseniz Türk Konsol Üyelik Formu doldurup üye olabilirsiniz.

Yorum Bulunmamaktadır.